A keresztény magyar állam megteremtője, Szent István királyunk 1030-ban alapította a Csanádi Egyházmegyét, amely 1993-ban Szent II. János Pál pápa döntése alapján nyerte el mai nevét és területét. A Szeged-Csanádi Egyházmegye Magyarország harmadik legnagyobb területű egyházmegyéje, amely a Kalocsa-Kecskeméti érseki tartományhoz tartozik. 10 851 négyzetkilométeres közigazgatási területe – a teljes Békés és Csongrád-Csanád megyét, valamint Jász-Nagykun-Szolnok megye egy részét – foglalja magában. Területén 820 ezer fő él, ebből 234 ezer a katolikusok száma. Az egyházmegyében, amelynek védőszentje a vértanú Szent Gellért püspök, megyéspüspöke Dr. Kiss-Rigó László, 68 aktív pap szolgál, a nyugdíjas plébánosok száma 14.
A Szeged-Csanádi Egyházmegye, mint az ország egyik legnagyobb egyházi intézményfenntartója, feladatának tekinti a társadalom és a közösség szolgálatát. Teszi mindezt az evangélium hirdetése mellett 40 köznevelési intézmény fenntartásával: 33 telephelyen óvodát, 40-en pedig általános és középiskolát működtet. Az egyházmegye öt iskolája szakképzéseket kínál, így a szervezetnek jelentős tapasztalata van ezen a területen is: a partner hozzájárulása a projekthez elengedhetetlen a CB-területen folyó szakképzések fejlesztését célzó tevékenységekben. Mindezek mellett a Gál Ferenc Egyetem is a Szeged-Csanádi Egyházmegye fenntartásában működik 4 karral, a dél-alföldi régióban.
A rászorulókat az egyházmegyei Karitász támogatja, az idősek ápolásáról a Bálint Sándor Egyházmegyei Szeretetszolgálat gondoskodik, a gyermekvédelmi gondoskodásban élő fiatalok, valamint a nevelőszülőknél és a lakásotthonokban élő gyermekek támogatását a Szent Ágota Gyermekvédelmi Szolgáltató valósítja meg. A Család- és Ifjúságpasztorációs Iroda értékes programokkal, fejlesztő rendezvényekkel szolgálja a hívő közösséget. Az egyházmegye küldetése az egészséges fiatalok nevelése is, amelyhez két településen, Szegeden és Gyulán mintegy 450 focistát foglalkoztató Grosics Labdarúgó Akadémia járul hozzá
A Szeged-Csanádi Egyházmegye mind nemzeti, mind pedig határokon átnyúló projektekkel kapcsolatban jelentős tapasztalattal rendelkezik. Az előző programozási időszakban sikeresen pályázott a Társadalmi Megújulás Operatív Programban (TÁMOP-3.1.17-15 104 millió forintos költségvetéssel) és a jelenlegi időszakban, a Humánerőforrás-fejlesztési OP-ban. Eddig 16 pályázatot hagytak jóvá (összesen csaknem egymilliárd forint értékben), ezek nagy részét az SZCSE hajtja végre.
A pályázatok főként felújításokra vonatkoznak (energiahatékonyság javítása az iskolákban), de számos sikeres soft projektnek köszönhetően a fiatalok közösségépítési elképzelései is megvalósulhatnak. Az egyházmegye rendelkezik a ROHU CB projekt tapasztalatával is: a „Zöldfás közösségi oktatóház rekonstrukciója” (HURO / 1101/165 / 2.1.3) pályázat célja az épület korszerűsítése volt; ugyanebből a felhívásból finanszírozták a „Nagylaki templom építése” projektet is.
A Szeged-Csanádi Egyházmegye idén ünnepli fennállásának 990. évfordulóját, amelyet hite szerint szeretetben, békében, a keresztény értékek megtartásával, valamint új értékek megteremtésével, továbbá nemzetközi projekt-tapasztalatok megszerzésével szeretné teljessé tenni.
Nyilatkozat: jelen weboldal tartalma nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió hivatalos álláspontját.