Az ország 44 szakképzési központjához hasonlóan 2015. július 1-jén megalakult a Szegedi Szakképzési Centrum is, amely jelenleg 10 szakképző intézménnyel és 20 telephellyel, 2 településen (Szeged, Mórahalom) működik.
A centrum célja, hogy elősegítse a szakképző intézmények hatékonyabb, összehangoltabb működését, valamint a munkaerő-piaci szereplők igényeinek megfelelő képzési struktúra kialakítását.
A Szegedi Szakképzési Centrum 7183 fős tanulói létszámával, 926 fős oktatói létszámával a Dél-Alföld legjelentősebb szakképzési centruma.
Intézményei többségében nagy múltra tekintenek vissza. Az iskolák hagyományokra épülő képzései képviselik a tradicionális klasszikus értékeket, és egyidejűleg sikeresen alkalmazkodnak a jelen és a jövő gazdasági kihívásaihoz.
A Szegedi Szakképzési Centrum vonzáskörzete messze meghaladja Csongrád-Csanád megye határait. Képzési profilja növekedésével a régió más megyéiből, Bács-Kiskun és Békés megyéből, de egyes szakmák esetében az ország más megyéiből, sőt, a határon túlról is érkeznek diákok. A bejáró tanulók számára a centrum több helyszínen biztosít kollégiumi ellátást a Szegedi Városi Kollégium jóvoltából, valamint a Szegedi SZC Tóth János Mórahalmi Szakképző Iskola és Garabonciás Kollégium saját kollégiummal is rendelkezik.
A szakképzési centrum fő feladataként szakiskolai nevelést-oktatást, technikumi szakmai oktatást, szakképző iskolai szakmai oktatást, szakgimnáziumi nevelést-oktatást és a többi gyermekkel, tanulóval együtt nevelhető, oktatható sajátos nevelési igényű gyermekek, tanulók iskolai nevelését-oktatását folytatja, valamint kollégiumi alapfeladatot, az Arany János Tehetséggondozó Programmal, az Arany János Kollégiumi Programmal és az Arany János Kollégiumi-Szakközépiskolai Programmal kapcsolatos feladatokat, továbbá nevelő és oktató munkához kapcsolódó, nem köznevelési tevékenységet is ellát. A szakképzési centrum az állami intézményfenntartó központtól átvett általános iskolai intézményegységben általános iskolai nevelés-oktatás alapfeladatot is ellát. Tervezi és szervezi az Európai Unió pénzügyi alapjaiból és más külföldi, illetőleg hazai alapokból támogatott egyes fejlesztési programok megvalósítását.
A jogszabályok adta lehetőségeket kihasználva egy tanuló több szakképesítést is megszerezhet ugyanazon intézmény falai között, mely lehetőséghez hozzájárulnak az intézmények is széles képzési kínálataikkal és egymásra épülő szakképzéseikkel.
Beiskolázásnál elsődleges szempont a szakképesítést szerző tanulók elhelyezkedési esélyeinek növelése, a munkaerő-piac által igényelt piacképes tudás és gyakorlati készség kialakításával. Ennek érdekében a centrum figyelembe veszi a vonatkozó jogszabályokat, a szülők, diákok és kollégák, valamint a gazdálkodó szervezetek, és a munkaerő-piac igényeit, és szoros együttműködés kialakítására törekszik intézményeivel.
A szakmát tanulni vágyó fiatalok valamennyi szakmacsoportból választhatnak számukra megfelelő szakképzést. Mindemellett a centrum a munkaerő-piaci kereslethez igazodva folyamatosan törekszik képzési kínálatának további bővítésére is.
A centrum intézményei a technika fejlődésével lépést tartva, számos infrastrukturális beruházással, megújuló műszerparkkal, a korszerű technikák alkalmazásával szolgálják a gazdasági igényeknek megfelelő szakképzését és szakmai képzés keretében az élethosszig tartó továbbképzést. A versenyképes színvonal megőrzésének, és a képzések területén az állami és nem állami fenntartású intézmények közötti versenyhelyzet által szükségessé váló fejlesztések hátterét a költségvetési források mellett az intézmények által megnyert pályázatok adják.
A duális rendszernek köszönhetően az iskolák korszerű, jól felszerelt tanműhelyei mellett a gyakorlati képzések megvalósításában nagy segítséget nyújtanak a régió akkreditált gyakorlati képzőhelyei. A centrum tanulói jelenleg felmenő rendszerben együttműködési megállapodás keretében, illetve tanulószerződéssel sajátítják el a szakma gyakorlati fogásait több száz mikro-, kis- és középvállalatnál. A gyakorlati képzésben tradíciókkal rendelkező nagyobb vállalkozásokkal való együttműködés hosszú időkre tekint vissza, mivel az iskolák évtizedek óta törekednek arra, hogy kiszolgálják a környékbeli vállalatok munkaerő-piaci igényeit.
Szakmaspecifikus esetekben a kapcsolatok nem kizárólag a vállalkozói szektorra terjednek ki, hanem az intézmények önkormányzati, állami fenntartású intézményekkel, hivatalokkal, nonprofit alapon működő szervezetekkel építenek ki együttműködést. Az együttműködések kialakításánál a centrum törekszik arra, hogy jól felkészült szakemberek végezzék a tanulók oktatását a szakmai gyakorlatok megvalósítása során.
A kapcsolatok építésének, ápolásának számos fórum, rendezvény ad színteret. Az iskolák rendszeresen szerveznek tájékoztatót, közös szakmai fórumokat, a cégek pedig szakmai napokat, bemutatókat tartanak a tanulóknak. Esetenként előfordul, hogy az iskola és a vállalkozás közösen valósít meg hazai és nemzetközi pályázati-, illetve egyéb projekteket, melynek során a cégek aktív szerepet vállalnak a versenyfelkészítésben, valamint szponzorációval támogatják a programokat.
A vállalkozói szférával való kapcsolat fontos láncszeme a Csongrád-Csanád Megyei Kereskedelmi és Iparkamara, melynek munkatársaival együttesen valósul meg a szakmát tanulók külső gyakorlati helyeinek akkreditációja, szakmai ellenőrzése, de a szintvizsgák megszervezése, vagy a szakmai vizsgák, versenyek lebonyolítása is közös feladat. A legújabb anyagokról, technológiákról és technikákról a rendszeresen megszervezett szakmai napokon kapnak információt a diákok és szakoktatók a szakma legkiválóbb művelőitől.
A felkészítés színvonalának köszönhetően az intézmények változó tanulói létszámmal, de minden évben szép eredménnyel képviseltetik magukat az országos szakmai tanulmányi versenyeken. Az oktatók és tanulók együttes munkáját nagymértékben segíti, hogy az intézmények kiterjedt nemzetközi kapcsolattal rendelkeznek Európában.
Az oktatók külföldi továbbképzései, az ERASMUS+ program, és a partnerintézmények révén a tanulóknak lehetőségük van arra, hogy szakmájukat külföldi partnerintézményeknél, partnerszervezeteknél gyakorolják, szakmai tudásukat nemzetközi szinten fejlesszék.
Küldetésünk, hogy minél több ember kezébe adjunk biztos megélhetést nyújtó, piacképes szakmát.
Székhelyintézmények és képzési ágazatok:
Szegedi SZC Csonka János Technikum
Szegedi SZC Déri Miksa Műszaki Technikum
Szegedi SZC Gábor Dénes Technikum és Szakgimnázium
Szegedi SZC József Attila Általános Iskola és Szakképző Iskola
Szegedi SZC Kőrösy József Közgazdasági Technikum
Szegedi SZC Krúdy Gyula Szakképző Iskola
Szegedi SZC Móravárosi Szakképző Iskola
Szegedi SZC Tóth János Mórahalmi Szakképző Iskola és Garabonciás Kollégium
Szegedi SZC Vasvári Pál Gazdasági és Informatikai Technikum
Szegedi SZC Vedres István Technikum
ROHU Joint Employment-Driven Initiative „JEDI”
Csongrád-Csanád megyében is egyre nagyobb problémát okoz a vállalkozások számára megfelelő minőségű és mennyiségű munkaerő megtalálása, amely már veszélyezteti a napi működést és a fejlesztések sikerességét.
A vállalkozói és termelő szektorban is súlyos gondot jelent a szakemberhiány, amelynek egyik legfőbb oka a szakmai/technikai/gyakorlati képességek, készségek hiánya. A gazdaság és foglalkoztatottság növekedésével párhuzamosan azonban egyre inkább érzékelhető bizonyos ágazatokban és szakmákban a munkaerőhiány, amely magában rejti a veszélyt, hogy a további gazdasági növekedés gátja épp a szakképzett munkaerőhiánya lesz.
A munkaerőpiac problémáinak megoldása szükségessé teszi, hogy az érintett intézmények, vállalatok, szervezetek feltárják a problémákat, azok valós okait, s közös tervet dolgozzanak ki a problémák enyhítésére.
Ehhez elengedhetetlenül szükséges a munkaerő kereslet bővítése, valamint a munkaerő kínálat mennyiségi és minőségi fejlesztése. A kereslet élénkítése elsősorban a gazdaságpolitika, gazdaságfejlesztés eszközeivel érhető el. A megfelelő mennyiségű és minőségű munkaerő rendelkezésre állása a szakképzési intézmények fejlesztésével és a pályaorientációs tevékenység erősítésével érhetők el. A szakképzési centrum tanműhelyeinek jelenlegi kapacitása nem elegendő a megnövekedett munkaerőpiaci igények kielégítésére, illetve gyakran 10-15 éves eszközökkel vannak felszerelve, amely technológiákat a vállalkozások már nem használják. Így elengedhetetlenül fontos ezek korszerűsítése, bővítése.
A projekt megvalósítása:
A vállalkozások a határmenti térségben ugyanazon problémákkal küzdenek. A projekt keretében munkaerőpiaci szolgáltatás keretében egyrészt tájékoztatást nyújtunk a fiatalok számára a külföldi munkavállalási lehetőségekről, illetve az ehhez kapcsolatos gyakorlati tudnivalókról. Másrészt lehetősége nyílik mind a magyar vállalkozásoknak, mind a román vállalkozásoknak bemutatkozni a határ két oldalán található régiókban, így elősegítve a munkaerőpiaci kereslet-kínálat kiegyenlítődését. Az oktatói és diák hospitálások segítik az egységesebb szakképzés kialakulását a határmenti régióban.
Tevékenységek:
A projekt keretében a következő ágazatok gyakorlati oktatásához kívánunk eszközöket beszerezni, amelyek biztosítják, hogy a fiatalok a vállalkozások igényeinek megfelelő gyakorlati tudással kerüljenek ki a munkaerőpiacra:
Rendezvények:
Nyilatkozat: jelen weboldal tartalma nem feltétlenül tükrözi az Európai Unió hivatalos álláspontját.