Partnerség egy jobb jövőért

Szeged-Csanádi Egyházmegye

A Szeged-Csanádi Egyházmegye projekt-tapasztalattal rendelkezik mind nemzeti, mind pedig határokon átnyúló szinten. Számos oktatási intézményt működtető szervezetként – az előző programozási időszakban – sikeresen pályázott a Társadalmi Megújulás Operatív Programban (TÁMOP-3.1.17-15 104 millió forintos költségvetéssel) és a jelenlegi időszakban az Emberi Erőforrások Fejlesztése OP-ban. Eddig 16 pályázatot hagytak jóvá (összesen mintegy egymilliárd forint értékben), és ezek nagy részét az SZCSE folyamatosan valósítja meg. A projektek főként az újjáépítésre vonatkoznak (az energiahatékonyság javítása az iskolákban), de számos, ún. puha projekt is létezik; a legtöbb a fiatalok közösségépítésről szól. A Szeged-Csanádi Egyházmegye rendelkezik a ROHU CB projekt tapasztalatával is: a „Zöldfás közösségi oktatóház rekonstrukciója” (HURO / 1101/165 / 2.1.3). A pályázat célja az épület rekonstrukciója volt; ugyanebből a felhívásból finanszírozták a „Nagylaki templom építése” című projektet is.

A partner Csongrád-Csanád megye egyik legnagyobb intézménye, amely iskolákat működtet (jelenleg 39). Az SZCSE 5 iskolája szakképzéseket kínál, így a szervezetnek jelentős tapasztalata van ezen a területen – a partner hozzájárulása a projekthez elengedhetetlen lesz a CB-területen folyó szakképzések fejlesztését célzó tevékenységekben.
Egyházmegyénknek, a fent említett két, a HURO program által finanszírozott projekten kívül nincs más nemzetközi projekt tapasztalata, jóllehet kiváló a külkapcsolata és együttműködése a különböző országok nemzetközi partnereivel, főként egyházakkal illetve kapcsolódó szervezetekkel.

MUNKA csomag – beruházás – Szeged-Csanádi Egyházmegye

Cím: SZCSE – A szakképzések korszerű feltételeinek megteremtése
WP felelős partner: Szeged-Csanádi Egyházmegye
Partner bevonás kiválasztása: Szeged-Csanádi Egyházmegye

A befektetés összefoglaló leírása:
A WP témája az „Árpád Fejedelem” Katolikus Középiskola és Szakiskola rekonstrukciója és bővítése. A beruházó, a Szeged-Csanádi Egyházmegye az iskola meglévő konyháját szeretné bővíteni és átalakítani annak érdekében, hogy az intézményben konyhai képzési központ jöhessen létre. Ez a tevékenység teljes egészében megfelel és hozzájárul a JEDI projekt célkitűzéseinek megvalósításához.
Az új konyha, edzőkonyha és cukrászda új szakképzési lehetőséget biztosít a városnak. Ugyanakkor hozzájárul a település közétkeztetési rendszerének fejlesztéséhez. A konyha megfelel a helyi közétkeztetési rendszer követelményeinek, illetve képzési lehetőséget biztosít a jövő szakácsainak. A képzőkonyhában és a cukrászdában a hallgatók megtanulhatják szakmájuk alapjait, és eleget tehetnek a tantervi vizsgáknak.
A szakképzés infrastrukturális fejlesztésével a befektető célja, hogy az iskola diákjaival – a jövőbeni szakácsokkal és cukrászokkal – megismertesse az éttermi kereskedelem alapismereteit, továbbá versenyképes készségeket és kompetenciákat kínáljon számukra, mielőtt belépnek a munkaerőpiacra. A hallgatók tanulmányaik során megismerhetik:
• a menü összeállításának módjait, a különböző étrendek ajánlását;

  • a szükséges összetevők megrendelését, elkészítését és feldolgozását;
  • az ételek elkészítése, adagolása, az ételek díszítése, tálalás; és
  • a kisegítő személyzet munkájának koordinálását és irányítását.

Az ingatlan területe: 8093 m2
A meglévő épület alapterülete: 1 887,79 m2
A tervezett épület alapterülete: 2 158,84 m2
Az ingatlan beépített sűrűsége jelenleg: 23,33%
Az ingatlan tervezett beépítési sűrűsége: 26,68%
Az épület termeinek alapterülete: 2 446,77 m2
A homlokzat tervezett magassága: 8,4 m

Indokolás:
A munkaerőhiány komoly gondot jelent Kisteleken és kistérségében. Az egyik legfőbb probléma az álláskeresők szakmai, technikai és gyakorlati készségeinek és tapasztalatainak hiánya. A másik tényező, hogy alacsony a szakképzés presztízse, és elveszítette vonzerejét a fiatalok körében. Az infrastrukturális feltételek befolyásolják a szakiskola versenyképességét és potenciális kínálatát is.
A közös foglalkoztatási stratégia választ ad néhány kulcsfontosságú kérdésre, és egyben alátámasztja a beruházás fontosságát és szükségességét:
• Csongrád-Csanád megyében jelentős természetes népességcsökkenés tapasztalható; a belföldi migrációs mutató folyamatosan negatív; a 15 éven aluliak aránya (13,52%) alacsonyabb, mint a régió más részeiben; jelentős a magasabb képzettségű és tehetségesebb szakemberek kivándorlása (a fiatalok teljes száma 3,64 % 2012 és 2018 között). Ezek a tendenciák különösen igazak Kistelekre és közvetlen környékére.

Noha a foglalkoztatási mutatók az elmúlt évtizedben javultak, az érintett területen bizonyos munkaerő-piaci egyensúlyhiányok észlelhetők, azaz strukturális munkanélküliség figyelhető meg, vagyis nagy a munkaerő-piaci kereslet és kínálat közötti különbségek.
Az újonnan létrehozott kisteleki szakképzési helyszín új, kibővített lehetőséget kínál a munkaadók igényeinek megfelelő és a régió gazdasági fejlődését felgyorsító képzési tanfolyamokra. A képzések (főzés és cukrászda) megvalósítása a régióban és Csongrád-Csanád megyében is fontos. Bár a térség nem tartozik a legnépszerűbb turisztikai célpontok közé, ám a turizmusnak jelentős szerepe van a gazdasági fejlődésben, amint azt a Regionális Csongrád-Csanád Megye Fejlesztési Programja is alátámasztja.

A beruházás helye:

A projekt keretében rekonstruálandó és bővítendő épület („Árpád Fejedelem” Katolikus Középiskola és Szakiskola) Kistelek városában található. Kistelek Csongrád-Csanád megye déli részén található, Budapesttől 145 km-re délkeletre és a megyeszékhelytől, Szegedtől 30 km-re északnyugatra. Városi státuszát 1989-ben kapta meg. Kistelek elsősorban a kedvező közlekedési helyzetének köszönhetően tűnik ki a kistérségből. A város és környéke a Budapesttől Szegedig terjedő, úgynevezett „gazdasági-technológiai magterülethez” tartozik. Kistelek fejlett intézményrendszere alapján különféle járási szintű funkciókat lát el.
A fejlesztési projekt helyszíne a városközponttól északnyugatra, az 5-ös számú főút mentén, az Ifjúság tér 3. szám alatt, az „Árpád Fejedelem” Katolikus Középiskola és Szakiskola helyiségeiben található. A projekt területét a következők veszik körül:

  • az északi oldalon: Rózsaliget Diákkollégium;
  • a keleti oldalon: sportlétesítmények (focipálya) és egy autómosó üzem.