Partnerség egy jobb jövőért

A projekt bemutatása

A közös foglalkoztatás alapú kezdeményezés (JEDI) projekt célja növelni a foglalkoztatást a román–magyar határon átnyúló térségben a szakképzési feltételek fejlesztésével és olyan tevékenységek megvalósításával, amelyek egyensúlyba hozzák a munkaerő-piaci keresletet és kínálatot, valamint elősegítik a munkaerő mobilitását a határon átnyúló célterületen.

(A projekt időtartama: 2020.02.01. – 2022.10.31.)

Az projekt átfogó megközelítéssel hosszú távú fenntartható kezelést nyújt a munkaerőpiac meglévő egyenlőtlenségeire. A projekt keretében olyan új mechanizmusok fognak létrejönni a határon átnyúló munkaerőpiac szereplői között, amelyek könnyen kiterjeszthetők a projekt lezárása után, és megismételhetők az EU más, hasonló problémákkal küzdő határon átnyúló térségeiben.

Az Interreg V-A Románia–Magyarország Program („Program”) rendelkezésre álló statisztikai adatai és megállapításai alapján a foglalkoztatás jelentős probléma a román–magyar határon átnyúló térségben: az aktivitási ráta alacsony, a (hosszú távú) munkanélküliség aránya pedig magas a térség jelentős részeiben. Ugyanakkor a határon átnyúló térség déli részében egy másik általános kihívás merült fel az elmúlt évtizedben: a szakképzett munkaerő hiánya, amely egyes ágazatokban akadályozza a vállalkozások további növekedését, és súlyosan fenyegeti a cégek napi működését. A térség ehhez kapcsolódó sajátos problémája az, hogy a szak- és felnőttképzési intézmények nem elég vonzóak a hallgatók számára, részben az általuk oktatott szakmák csekély presztízse, részben képzési helyeik elavult vagy hiányzó infrastruktúrája miatt. A Program a határon átnyúló munkaerőpiac hiányát azonosította az egyik legnagyobb kihívásként és ennek alapján a közös munkaerőpiac fejlesztését a határon átnyúló térség egyik legnagyobb lehetőségeként.

A projekt általános célja növelni a foglalkoztatást a román–magyar határon átnyúló térségben úgy, hogy hosszú távon kedvező feltételeket teremt a kiegyensúlyozott munkaerőpiac számára.

Konkrét célok:

A kereslet és a kínálat egyensúlyának elősegítése a román–magyar határon átnyúló térség munkaerőpiacán.

A szakképzési feltételek és kínálat fejlesztése a román–magyar határon átnyúló térségben.

A munkaerő mobilitásának ösztönzése és megsokszorozása a határ román és magyar oldala között (főleg Csongrád-Csanád és Timiş megyében) az olyan intézmények és érdekeltek kapcsolatainak élénkítésével, amelyek befolyásolják a foglalkoztatást a román–magyar határon átnyúló térségben.

A projekt korszerű feltételeket fog teremteni a térség szakképzése számára öt terület fejlesztésével: két teljesen új épület létesül, egy létesítmény átépül és kibővül, két meglévő épület pedig megújul a színvonalas és gyakorlati képzésekhez szükséges új felszereltséggel. Ez hozzá fog járulni Csongrád-Csanád és Timiş megye közös határon átnyúló munkaerőpiacának fejlődéséhez is több olyan tevékenység révén, amelyeknek a célja elősegíteni a jelenleg a határ két oldalán külön fennálló munkaerőpiacok folyamatos egyesülését. A projekt újdonsága az, hogy ezek a tevékenységek nemcsak a tényleges érdekelteket célozzák meg, hanem a középiskolai tanulókat és a felnőtt- (főleg szak-) képzési intézményeket is. A JEDI projekt összefogja a határon átnyúló térségnek a foglalkoztatásban és a képzésben érintett összes intézményét, így két szinten fog intézményhálózatot létrehozni: a munkaügyi és képzőintézményeket összeköti a térség munkáltatóival, hogy munkaerőt kínáljon (a kívánatos készségekkel) a korábban felmért igények alapján, valamint kapcsolatot teremt a határ román és magyar oldalán működő különböző intézmények között. Ahhoz, hogy a munkáltatói kereslet jobban párosuljon a kínálattal, növelni kell a munkaerő határon átnyúló mobilitását is, és a projekt ennek támogatására különböző tevékenységeket irányoz elő, többek között egy állandó infopontot és egy weboldalt.

A projekt összes elszámolható költsége 6,531,618 euró, amelyből 5.551.875,30 euró az Európai Regionális Fejlesztési Alap által nyújtott támogatás. A teljes költségvetés alábbiak szerint oszlik meg a projektpartnerek között: SZSZC – 919.288 euró; DKMT – 508.390 euró; SZCSE – 1.242.950 euró; HE – 2.370.690 euró; CJT – 1.340.300 euró; CCIAT – 150.000 euró.

A projektkoncepció (CN) szakaszban főleg a teljes projektdokumentáció (FA) és a GfA által a zászlóshajó projekthez előírt szabályok teljesítése érdekében szükséges iratanyag elkészítésére került sor. Ezenkívül Közös Foglalkoztatási Stratégia készült a teljes alkalmazási (FA) szakaszban megvalósuló „puha” tevékenységek kiemelése és a Program stratégiai céljaival való összhang megteremtése érdekében.

A teljes alkalmazási szakasz tervezett tevékenységei és munkafolyamatai:

Projektmenedzsment

Kommunikáció és terjesztés

Korszerű szakképzési feltételek teremtése – Öt képzési hely jön létre. Tevékenységek: infrastrukturális közbeszerzés, közbeszerzés helyi felügyeleti szolgáltatásra, kivitelezésére, berendezések vásárlására, a kivitelezés felügyeletére, a képzési helyek üzemeltetésére (pl. bérköltségek).

A célterületi munkaerőpiac feltérképezése, hálózatosítása és közös fejlesztése – Egyéni szinten az embereknek – álláskeresőknek, de tanulóknak is – kapcsolatban kell lépniük cégekkel (pl. KKV-kal), amelyek foglalkoztathatják őket, és olyan szakképző intézményekkel, amelyek a határ mindkét oldalán képzést tudnak kínálni számukra. E tevékenység fő célja elősegíteni a közös határon átnyúló munkaerőpiac létrejövetelét egy elméleti szakaszban (a célcsoportok igényeinek kutatáson alapuló megértésével) és egy gyakorlati szakaszban (az érintettek tájékoztatása és szakmai támogatása a lehetőségeikkel kapcsolatban). Tevékenységek: tanulmányút, állásbörzék, Infopont stb.

Közös intézményi együttműködés a foglalkoztatás és a képzés terén – Intézményi szinten a terület érintett szereplőinek célszerű összehangoltan együttműködniük, hogy egységes határon átnyúló munkaerőpiacot teremtsenek, amelyen ők és a tanulók/álláskeresők könnyen eligazodnak. Ez a munkafolyamat ösztönözni és támogatni fogja a szakmai együttműködést a határon átnyúló munkaerőpiac érdekelt szereplői (pl. munkaügyi központok, adóhivatalok, szociális és szakképző intézmények) között. Tevékenységek: szemináriumok, konferenciák stb.