Partnerség egy jobb jövőért

A Temes megyei Kereskedelmi, Ipari és Mezőgazdasági Kamara

A szakképzett munkaerő hiánya komoly problémát jelent a határ mindkét oldalán. Míg a határokon átnyúló munkaerő-mobilitás részben megoldhatná ezt, ennek nincsenek még mechanizmusai, viszont számos akadálya is van. (nyelvi akadály, nem megfelelő közlekedési hálózatok, információ- és kapcsolat hiánya, adminisztratív különbségek stb.) A szakképzés, alacsony presztízse miatt elvesztette vonzerejét a fiatalabb generációk számára, ez tény csak tovább súlyosbítja a kérdést.

Ennek a komplex kihívásnak a megválaszolásához két megközelítést alkalmazható:

  • Egyéni szinten, az embereknek -az álláskeresőknek, de a hallgatóknak is – kapcsolatba kell lépniük olyan vállalatokkal (például kkv-k), amelyek felvehetik őket, és olyan szakiskolákkal, amelyek képzést tudnak biztosítani számukra a határ mindkét oldalán
  • Intézményi szinten, a szakterület érintett szereplőinek együtt kell működniük egy olyan egységes, határokon átnyúló munkaerő-piaci szerkezet létrehozása érdekében, amely könnyen kezelhető számukra – és a hallgatók / álláskeresők számára is.

Ezek a módszerek csak olyan események és programok révén valósíthatók meg, amelyek ezeket a csoportokat célozzák meg, és megpróbálják összehozni őket.

Ezek a tevékenységek két kategóriába sorolhatók:

  • A célcsoport igényeinek mélyebb megismerése kutatás révén. Ez a következő elemeket foglalja magában: – esettanulmányok az Európa szomszédos határokon átnyúló területein tapasztalható legjobb gyakorlatokról, ideértve Romániának / Magyarországnak szóló ajánlásokat; – tanulmányút – a jobb áttekintés és megértés céljából – az esettanulmányokban meghatározott egyik legjobb gyakorlat helyszínén; – felmérés a határon túli román-magyar vállalkozások pontos igényeiről ; – helyzetelemzést (az igények felsorolását) kell kidolgozni a munkavállalók kínálatáról és a munkaadók keresletéről a régióban; – határokon átnyúló regionális stratégia, amely a szakképzett munkaerő hiányára összpontosít; és – információs esemény a stratégia eredményeinek és következtetéseinek népszerűsítésére.
  • Információ és szakmai támogatás nyújtása az egyének számára lehetőségeik köréről, tájékoztató rendezvények szervezésével az álláskeresők számára, munka- és képzési lehetőségeikről, valamint a határ túloldalán érvényes jogszabályokról való tájékoztatás, , a szükséges jogalkotási ismereteket tartalmazó tájékoztató prospektusok nyomtatása a román-magyar határ menti munkakeresők számára; Információs pont létrehozása Magyarországon; – rendszeres tájékoztató rendezvények szervezése a potenciális alkalmazottak számára; – határokon átnyúló munkaügyi vásárok megrendezése a vállalatok és az álláskeresők találkozóhelyeként; – közös munkaértekezletek elősegítése a munkaerő-megfelelés javítása érdekében és – közös, kétnyelvű online munkaerő-piaci adatbázis és weboldal létrehozása.

A tervezett események ösztönzik és támogatják a határon átnyúló munkaerőpiac mindkét oldalán a kereslet (azaz a vállalatok) és a kínálat (azaz az emberek) közötti közvetlen kapcsolatot.

Munkahelyi vásárok – Az állásbörze a legelismertebb esemény, amely találkozási platformot biztosít a munkaadók, a toborzók és az álláskeresők számára. A potenciális alkalmazottak tájékozódnak a jelenlegi munkaerő- piaci kínálatban, és jó benyomást tesznek a potenciális munkaadókra: önéletrajzot tölthetnek ki és kérdéseket tehetnek fel (és fordítva). 2 munkaügyi vásárt Temesváron szerveznek, amely 20 multinacionális kkv vállalat részvételét biztosítja, érdekelt felek és más, a munkaerőpiacra szakosodott intézmények számára, míg Szegeden 2 munkaügyi vásárt szerveznek, amelyen legalább 15 vállalat részvételét biztosítják.

Közös műhelyek – A CCIAT két workshopot szervez Romániában a következők érdekében: a helyi munkaerő-piaci szereplők együttműködésének fokozása; javítsa a munkaerő-összehangolást és a támogatható terület foglalkoztatási helyzetét, és az éghajlatváltozás mérséklésének támogatása a zöld fejlesztések révén és a zöld foglalkoztatási lehetőségek fejlesztésével a helyi potenciálon alapuló ágazatokban. Ezek az események a célcsoport szempontjából kissé eltérnek az előzőektől, de eredményeik remélhetőleg a romániai munkaügyi vásárok számára is megnyilvánulnak: a megbeszélések újfajta állásajánlatok és közös tevékenységi területek lehetőségeit nyithatják meg.

A határ román és magyar oldaláról érkező különböző intézmények összekapcsolása érdekében határokon átnyúló intézményi partnerségi hálózat jön létre, amely megkönnyíti az ismeretek megosztását / a tapasztalatok átadását, és biztosítja számukra a szükséges információkat és kapacitást a tényleges segítségnyújtáshoz álláskeresőknek és irányítja a fiatalabb generációkat a helyben leginkább szükséges szakmák felé, gyakorlati és személyesebb tanulmányutakat, szemináriumokat és szakmai konferenciákat szerveznek.

Szemináriumok – 8 szemináriumot terveznek: 4 szeminárium (1 romániai és 3 Magyarország) munkaügyi, adó- és szociális segélyhivatalok számára, valamint 4 szeminárium Magyarországon a munkaügyi irodák számára (azonos előírásokkal) annak érdekében, hogy tájékoztassák egymást a határ másik oldalán található újdonságokról, trendekről és új jogszabályokról.

Tanulmányutak Magyarországon két tanulmányutat kerül megszervezésre Magyarországon, elsősorban a CCIAT képviselői / alkalmazottai és a képzési központok képviselői / tanárai számára, és romániai iskoláknak. A rendezvények során megismerkedhetnek a magyar szakképzési rendszerrel és jó gyakorlatokként ellátogathatnak az (újonnan kifejlesztett) gyakorlati képzési helyekre.

 Tanulmánytúrák Romániában – A CCIAT két tanulmányutat szervez Romániában. Minden partner kiválasztja azokat a képviselőket, akik részt vesznek ebben a tapasztalatcserében. /összesen 10-10 képviselő mind a román és a magyar partnerektől / A cél hasonló a -magyarországi tanulmányutakhoz, csak fordítva, és csak a projektpartnerekre összpontosít.

Szakmai konferenciák – A HE és a CCIAT szakmai konferenciákat szervez Romániában és Magyarországon a JEDI projekt által érintett témákkal kapcsolatban. A kétnapos rendezvények a bevált gyakorlatok bemutatására szolgálnak, és támogatják a szakmai kapcsolatok kialakítását a különböző érdekeltek között, a projekt és az Interreg ROHU program céljainak népszerűsítése mellett.